The Munsters - Rodzina potworów w komediowej odsłonie lat 60.!
Rok 1964 przyniósł na ekrany telewizyjne produkcję, która do dziś zachwyca oryginalnością i niepowtarzalnym klimatem. Mowa o serialu “The Munsters”, który śmiało można określić jako prekursora sitcomów familijnych z nutką grozy, a zarazem komedii z absurdami na porządku dziennym.
Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnej miejscowości Mockingbird Heights i skupia się na perypetiach rodziny Munsterów, która - jak sama nazwa wskazuje - składa się z typowych potworów znanych z mitologii i horrorowych opowieści. Mamy tu głowę rodziny Hermana Munstera, który jest groteskowym, zielonym Frankensteinem pragnącym być akceptowanym przez społeczeństwo. Jego żoną jest Lily Munster, piękna wdowa po wampirze z nadzwyczajnymi zdolnościami - potrafi przemieniać się w nietoperza i posługiwać czarami.
W tym nietypowym domu zamieszkują również ich syn Eddie, mający kły i nadludzką siłę, i dziadek, który jest zdeterminowanym, choć nieco senilnym, wampirem. Do rodziny dołącza też Marilyn - kusząca blondynka i kuzynka Lily, która jest jedyną członkinią rodziny bez potwornych cech. Jej obecność stanowi ciekawą przeciwwagę dla reszty Munsterów i często staje się źródłem zabawnych sytuacji.
Co czyni “The Munsters” tak wyjątkowym?
Odpowiedź jest prosta: połączenie niekonwencjonalnych postaci z humorem sytuacyjnym, który trafia w gusta widzów różnego wieku. Pomimo że serial skupia się na rodzinie potworów, to ich problemy i dylematy są zaskakująco bliskie ludzkim - pragnienie akceptacji, troska o bliskich, codzienne zmartwienia.
Twórcy “The Munsters” umiejętnie wykorzystali klasyczne motywy grozy, nadając im komediowy charakter.
Element serialu | Opis |
---|---|
Kostiumy i charakteryzacja | Ekstrawaganckie kostiumy, zielona skóra Hermana, kły Eddiego, wampirze oblicza dziadka - wszystko to tworzy niepowtarzalny wygląd bohaterów. |
Scenografia | Dom Munsterów jest prawdziwą perełką - pełen starożytnych mebli, dziwacznych dekoracji i tajemniczych zakamarków. |
Muzyka | Soundtrack “The Munsters” jest równie charakterystyczny jak wygląd bohaterów, a melodie tytułowa zrezygnowano z typowych dla horrorów dźwięków na rzecz wesołej, tanecznej oprawy. |
Serial “The Munsters” to nie tylko rozrywka, ale także ciekawa refleksja nad tym, jak postrzegamy innych i czy wygląd ma znaczenie w budowaniu relacji międzyludzkich.
“The Munsters” - wpływ na kulturę popularną
Sukces “The Munsters” był ogromny. Serial doczekał się dwóch filmowych kontynuacji: “Munster, Go Home!” (1966) i “The Munster’s Revenge” (1981), a także wielu innych adaptacji.
Postacie z serialu stały się ikonami popkultury, a ich wizerunki wykorzystywane są do dziś w przeróżnych produktach - od maskotek i figurek coleccionerskich po ubrania i gadżety.
Warto zauważyć, że “The Munsters” miało wpływ na wiele późniejszych seriali komediowych, które również bazowały na kontraście pomiędzy postaciami a ich sytuacją życiową. Przykładem mogą być “Scooby Doo”, “Rodzina Addamsów” czy “Sabrina, nastoletnia wiedźma”.
Serial “The Munsters” to prawdziwa perełka telewizyjnej rozrywki z lat 60., która nie straciła na aktualności.
Jeśli szukasz czegoś lekkiego, zabawnego i oryginalnego, to warto dać się ponieść czarowi tej niecodziennej rodziny potworów!